Přednosti merino vlny

Slyšeli jste už o merino vlně? Jedná se o přírodní textilní materiál, který je získávaný převážně z australských a novozélandských ovcí plemene Merino. A právě od nich má tato extrémně jemná vlna odvozený svůj název.

Nejoceňovanější předností tohoto materiálu je jeho termoregulační schopnost, díky čemuž je ideální pro venkovní aktivity. Současně je velmi prodyšná, skvěle pohlcuje a transportuje pot, má antibakteriální účinky, je hypoalergenní, a navíc je pružná a pevná. Zajímavostí je, že vlákna vlny merino dokáží absorbovat zápach, takže například trička můžete bez obav nosit i několik dní.

Mimochodem, merino vlna mívá jemnost vláken 14 až 25 mikronů, díky čemuž je skutečně jemná a neměla by na těle tzv. „kousat a škrábat”.

Důležité je také zmínit, že protože je merino vlna přírodním materiálem, tak se přirozeně rozloží. Současně to ovšem znamená, že je méně odolná než syntetické materiály.

Využití merino vlny

Díky svým vlastnostem je merino skutečně vhodná do venkovního prostředí a není tedy divu, že nachází uplatnění u horolezců, lyžařů a obecně u nadšenců outdoorových, zimních sportů. Z merino vlny se vyrábí například čepice, roláky i trika, bundy, spodní prádlo i rukavice.

Nemusí se ovšem vždy jednat o výrobky čistě s merino vlny, často je kombinována s dalšími materiály, které s ve svých vlastnostech vzájemně doplňují, a vzniká tak nejlepší možný výsledek.

Ponožky z merino vlny

Jak jsme již zmínili, merino vlna má celou řadu využití, a ponožky jsou jedním z nich. Ponožky z vlny merino krásně hřejí a jsou tak ideální volbou, když máte studené nohy, případně máte vyrazit ven v zimních měsících. 

Jak se o oblečení z merino vlny starat

Obecně platí, že byste své merino oblečení měli po použití nechat vyvětrat. Ideálně když ho zavěsíte do dobře větrané místnosti.

Pozor si ovšem dávejte při praní. Protože se jedná skutečně o jemný materiál, tak se při praní řiďte instrukcemi na štítku výrobku. Snažte se prát na méně otáček, ideálně se studenější vodou, protože má vlna merino tendenci se srážet. V případě ponožek doporučujeme praní naruby. Díky tomuto postupu se méně opotřebí. Současně můžete použít speciální prací prostředky na tento typ vlny. Zmíněné přípravky většinou obsahují výtažky z cedru, které současně slouží jako ochrana proti molům.

Na oblečení z merino vlny nepoužívejte sušičku, ale nechte prádlo přirozeně uschnout.

Oblečení z merino vlny si přirozeně zachovává svůj tvar, tak jej není potřeba žehlit. Pokud se pro žehlení přeci jen rozhodnete, obraťte své oblečení vždy naruby a nastavte žehličku na nižší teplotu.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz